
Makulární otok
Co je makulární edém?
Makulární edém je nahromadění tekutiny v makule, tedy ve středu sítnice. Sítnice obsahuje buňky, které detekují světlo přicházející do očí. Makula má nejvyšší koncentraci těchto buněk a zajišťuje proto detailní vidění, které nám mimo jiné umožňuje číst. Více o sítnici si můžete přečíst v našem článku Jak funguje oko.
Netěsné cévy v sítnici mohou způsobit nahromadění krve a jiné tekutiny v makule, což vede k makulárnímu edému (otoku).
Příčiny makulárního edému
Makulární edém je spojen s cukrovkou. Diabetici by určitě měli alespoň jednou ročně podstoupit oční test. Cílem je zejména kontrola diabetické retinopatie a posouzení rizika makulárního edému, případně dalších očních nemocí spojených s diabetem. Riziko rozvoje makulárního edému je vyšší u lidí, kteří trpí cukrovkou po dlouhou dobu či nemají diabetes správně kontrolovaný. Rizikovým faktorem je také kouření a těhotenství.
Makulární edém může být také způsoben operací šedého zákalu. V takových případech je obvykle dočasný a lze jej léčit pomocí očních kapek.
Cystoidní makulární edém je stav, kdy se v makule hromadí tekutina v důsledku ucpání krevní cévy. To se může stát kvůli vysokému krevnímu tlaku nebo vysoké hladině cholesterolu. Kouření, cukrovka a stárnutí jsou v tomto případě hlavní rizikové faktory. Když je krevní céva ucpaná, může tekutina vytéct a nahromadit se v makule, což vyvolá otok a poškozuje zrak.
Makulární edém může být také vyvolán zánětlivými onemocněními a poruchami imunitního systému, včetně sarkoidózy a toxoplazmózy.
Příznaky makulárního edému
Zpočátku nemusí mít makulární edém téměř žádné zjistitelné příznaky. Později však můžete zaznamenat příznaky jako:
● Rozmazané nebo zkreslené vidění
● Tmavé skvrny nebo mezery
● Potíže se čtením
● Rovné linie vypadají zvlněné nebo ohnuté
● Citlivost na jasné světlo
● Vnímaná vybledlost barev
● Dojem, že objekty mění tvar, velikost nebo barvu nebo jakoby mizí.
Makulární edém není bolestivý a neovlivňuje periferní vidění (kvalita vidění v okrajích zorného pole).
Pokud máte příznaky makulárního edému, zejména pokud jste diabetik, měli byste okamžitě navštívit svého oftalmologa, aby mohl zkontrolovat, zda skutečně jde o makulární edém, a následně navrhnout správnou léčbu.
Léčba makulárního edému
Pokud má váš oční lékař podezření na makulární edém, může oko zkontrolovat. Nejčastěji použije speciální oční kapky k rozšíření zornice, aby do oka lépe viděl. K detailnímu zkoumání zadní části oka se používají štěrbinové lampy v kombinaci s nástroji pro zvětšení obrazu. Může také provést sken OCT (optická koherentní tomografie). Někdy se využívá i test zrakové ostrosti, kdy se pacientovi ukážou řady zmenšujících se písmen a ověřuje se, jakou velikost je ještě schopen přečíst.
Pokud je u vás diagnostikován makulární edém, existují různé možnosti léčby, jako jsou intraoční injekce nebo operace. Nejlepší volba léčby bude záviset na konkrétní příčině edému. Je důležité léčit základní příčinu, jako je cukrovka nebo vysoký krevní tlak, a poté léčit poškození sítnice.
Pokud je makulární edém způsoben zánětlivým onemocněním, mohou být použity k léčbě steroidy. Diabetický makulární edém se nejčastěji léčí pomocí injekcí do oka. Použije se lokální anestetikum a injekce se dává do koutku oka.
Laserová chirurgie je další možností léčby makulárního edému, a to v případech, kdy nemoc neovlivňuje střed makuly. Tato možnost léčby se však obvykle používá k prevenci zhoršení problému spíše než k jeho úplnému vyléčení. Další možností chirurgické léčby je vitrektomie, která spočívá v odstranění části rosolovité tekutiny (sklivce) z vnitřku oční bulvy.