Zánět spojivek u dospělých
Co je to zánět spojivek?
Konjunktivitida (jak zní latinská název) je zánět oční spojivky, tedy tenké vrstvy pokrývající oční bělmo. Při infekci jsou oči podrážděné a zarudlé. Problémy můžete mít s jedním okem nebo oběma.
Jak zánětu spojivek předcházet?
Zánět spojivek se snadno přenáší kontaktem s nakaženými předměty, jako jsou povlaky na polštář, kapesníky, ručníky či mycí žínky. Zdrojem nákazy ale mohou být i kapénky při kašlání nebo kýchání. Zánět spojivek je nakažlivé onemocnění, takže mu můžeme předcházet častým mytím rukou. Důležité je také vyhazovat ihned po použití papírové kapesníky a používat pouze vlastní mycí žínky a ručníky. A to neplatí jen pro styk s cizími lidmi, ale také (nebo spíš zejména) v rámci rodiny. Přes ručníky a hygienické potřeby se mohou členové domácnosti velmi snadno nakazit.
Jak se zánět spojivek léčí?
Příznaky zánětu spojivek mohou po několika týdnech odeznít samy od sebe, takže léčba nemusí být vždy nutná. Pokud potíže přetrvávají, je potřeba zajít k očnímu lékaři.
V případě zánětu vyvolaného bakteriemi se standardně používají kapky s antibiotiky. Obvykle je lékař předepíše na jeden nebo dva týdny.
Pokud zánět nevyvolala bakterie, ale vir, kapky nepomohou. Léčba virového zánětu spojivek zahrnuje použití umělých slz, případně léků proti bolesti, studené obklady a pravidelné oplachování očních víček. Podobně jako u chřipky zmizí virový zánět spojivek, až když se tělo s nákazou vypořádá a vybuduje si vůči viru imunitu. U závažných případů virové konjunktivitidy nebo při napadení rohovky lze předepsat steroidové kapky. Pokud jste se nakazili některým typem zánětu spojivek, určitě nenoste kontaktní čočky.
Co zánět spojivek způsobuje ?
Toto onemocnění způsobuje nákaza oka bakteriemi nebo viry, existují ale i další faktory, které k jeho vzniku přispívají. Kromě bakteriální či virové nebo jiné infekce může konjunktivitida vzniknout kvůli jinému zánětu nebo kvůli alergiím.
Zde jsou hlavní příčiny zánětu spojivek:
- Alergický zánět spojivek: Tato forma zánětu spojivek se objevuje u lidí, kteří trpí sezónními alergiemi. Když přijdou do kontaktu například s pylem, prachovými částicemi nebo jinými dráždivými částicemi ze vzduchu, vyvolají tyto spouštěče alergii a otok spojivky.
- Gigantopapilární konjunktivitida Tento typ zánětu spojivek vzniká při kontaktu očí s tvrdými nebo měkkými kontaktními čočkami, kdy na oko působí nepřirozený materiál. Nepřiměřeně dlouhé nošení kontaktních čoček může právě takové podráždění způsobit. Navíc pokud si člověk čočky řádně nečistí nebo si je nemění v předepsaných intervalech, mohou se na nich usazovat bakterie.
- Bakteriální zánět spojivek Za infekci dýchacích cest a povrchu oka jsou obvykle zodpovědné stafylokokové a streptokokové bakterie. S těmi se běžně setkáváme při fyzickém kontaktu s jinými lidmi, například při podání ruky nebo při nedodržování správných hygienických návyků. Příčinou zánětu spojivek může být i použití kontaminovaného nebo prošlého make-upu. Bakteriální zánět spojivek se obvykle projevuje zarudnutím oka a lepkavým žlutým výtokem.
- Virový zánět spojivek Jak už naznačuje název, vzniká toto onemocnění působením virů, které se nejčastěji vyskytují v souvislosti s chřipkou nebo rýmou. Když se tyto viry dostanou do dýchacího ústrojí, často se šíří i do dalších částí těla včetně očí. Virový zánět spojivek obvykle trvá dva až tři týdny a způsobuje slzení a zarudnutí očí. Na zrak nemá zánět spojivek obvykle žádný vliv, může se ale stát, že při pohledu do světla budete vidět rozmazaně nebo budete na světlo citlivější než obvykle.
Jaké jsou příznaky zánětu spojivek?
Příznaky se mohou lišit v závislosti na tom, co nemoc vyvolalo. Běžným průvodním jevem onemocnění jsou ale rudě podlité nebo napuchlé oči. K dalším patří svědění, pálení nebo zalepené řasy – obzvláště po ránu.
Příznaky, se kterými se můžete při zánětu spojivek setkat:
- Nadměrné slzení
- Pocit pálení nebo svědění očí,
- Tvorba hustého hlenovitého výtoku
- Oteklá lymfatická uzlina v čelisti, oteklá oční víčka a přední část ucha
- Zarudnutí oka či obou očí
- Zvýšená citlivost na světlo
- Infekce horních dýchacích cest nebo rýma
- Lehce zamlžené vidění
Typické projevy a příznaky jednotlivých typů nemoci
- Bakteriální napadení: Bakteriální zánět spojivek napadá jedno oko i obě oči najednou. Při tomto typu může oko vylučovat nadměrné množství hlenu, když se snaží bránit před dalšími bakteriemi.
- Virové napadení: Nejběžnější typ zánětu spojivek má virový původ a je také nejvíce nakažlivý. U tohoto typu je nejprve napadeno jedno oko a virus se o několik dní později přesune i do druhého. Dochází při něm k nadměrnému slzení a vir může nakazit i lymfatické uzliny v čelisti a uchu, které jsou pak oteklé.
- Novorozenecká konjunktivitida Tento typ převládá u nově narozených dětí a způsobuje ho bakterie, které jsou děti vystaveny těsně po narození.
Jak se zánět spojivek léči a jak rychle se z něj lze zotavit?
Jak se léčí zánět spojivek?
Možnosti léčby zánětu spojivek se liší v závislosti na jeho příčině a závažnosti. Dokud se ho zcela nezbavíte, nenoste čočky ani make-up. Kontaktní čočky, roztok i make-up, které už přišly do kontaktu s nakaženýma očima, vyhoďte. Tím předejdete opětovné kontaminaci očí.
Léčba virového zánětu spojivek
Pokud trpíte virovým zánětem spojivek, původní příčinou je pravděpodobně rýma. Tento zánět může trvat až 14 dní a zmizí sám. V případě virového zánětu spojivek mějte na paměti, že antibiotika vám nijak nepomohou.
Léčba bakteriálního zánětu spojivek
Pokud je zánět spojivek způsoben bakteriemi, je nejlepším řešením léčba antibiotiky. Ta mohou mít podobu ústně podávaných léků, mastiček na oči nebo očních kapek. Ve všech případech vám je musí předepsat lékař.
Léčba zánětu spojivek způsobeného podrážděním
Pokud u vás zánět způsobily dráždivé látky, vyplachujte je z očí po dobu alespoň pěti minut sterilním roztokem. Zabráníte tak usazení dráždivé látky v oku a zároveň neinvazivním způsobem zlepšíte zdraví svých očí.
Jak můžete zánětu spojivek předcházet?
- Pravidelně si myjte ruce a používejte antibakteriální mýdlo nebo dezinfekcí, obzvláště před a po jídle, nebo když se musíte dotýkat očí.
- Pravidelně (několikrát denně) si vyplachujte oči, aby se v nich neusazovaly bakterie. Tato prevence je obzvláště důležitá, pokud nosíte make-up. Při odlíčení také kompletně z očí odstraňujte zbytky make-upu.
- Pravidelně si měňte povlak na polštáři, protože se na něm mohou usazovat bakterie způsobující infekci.
- Pokud se už u vás zánět spojivek objeví, rozhodně si nesmíte oči mnout, protože by to situaci ještě zhoršilo. Jednoduše pomocí čistého kapesníčku otřete z oka hlen, kapesníček vyhoďte.
- Nikdy si nepůjčujte kontaktní čočky, brýle, oční make-up, oční kapky ani sluneční brýle.
- Pokud nosíte kontaktní čočky, nikdy nepoužívejte opakovaně ty jednorázové. Čočky pro opakované použití před každým použitím důkladně vyčistěte. To samé platí pro brýle.
- Používejte jen doporučené množství kapek na léčbu zánětu spojivek. Ačkoli vám kapky pomohou díky antibakteriálnímu účinku, jejich nadměrné užívání může oči podráždit nebo způsobit jejich zarudnutí.
- Oko si nezakrývejte, protože by to mohlo infekci zhoršit. Namísto toho použijte obklad namočený ve vlažné vodě – vodu nejprve převařte a poté ji nechte zchladnout. Přikládejte třikrát až čtyřikrát denně. Uleví vám to od bolesti, zmírní se otok a minimalizuje zarudnutí.