Tiky v očích


Tiky a cukání v očích


Když vám cukají oči, jde o samovolné stahy (tedy křeče) ve svalech očního víčka nebo pod okem. Tyto oční křeče jsou obvykle mírné a bezbolestné. Někdy můžete mít pocit, jako by vaše oční víčko směřovalo jemně směrem dolů. Obvykle k záškubům dochází s několikavteřinových odstupech a trvají v řádu jednotek minut.


Je běžné, že někdy oči cukají. Pokud jste si všimli, že se to právě vám děje, nemusíte se zbytečně stresovat, obvykle to není známka vážného problému. Asi 70 % lidí má občas záškuby nějakého druhu.

Záškuby mohou postihnout pravé i levé oko  a mohou se týkat jak horního, tak spodního víčka, i když záškuby jsou častější u horního.
 
Záškuby často přicházejí a odcházejí samy. Nejčastěji trvají tiky zhruba týden až dva, než přestanou. Na zmírnění křeče často pomáhá teplý obklad, který svaly zklidní. Pokud si všimnete, že oko cuká déle či intenzivněji, poraďte se se svým očním lékařem. 


Příčiny cukání v očích


Existuje spousta možných důvodů, proč může v očích cukat. Některé z nich jsou: 

  • Únava

  • Stres

  • Podráždění očí (například cizím tělesem v oku)

  • Příliš mnoho kofeinu nebo alkoholu

  • Nežádoucí účinky některých léků


Záškuby vyvolané těmito příčinami jsou obecně neškodné a pravděpodobně samy odezní.

Pokud máte chronické oční křeče v obou očích nebo pokud jsou záškuby dostatečně silné, aby se vaše oči úplně zavřely, může to být příznak benigního esenciálního blefarospazmu (BEB), což je neurologická nemoc, jejíž příčiny nejsou dodnes úplně jasné. BEB způsobuje, že naše oči nekontrolovatelně mrkají či cukají. Nemoc postihuje přibližně 1 z 50 000 lidí a je častější u žen než u mužů. Stav se obvykle časem zhoršuje a může vést k rozmazanému vidění, citlivosti na světlo a křečím i jinde v obličeji. BEB dokáže medicína různými postupy řešit, obvykle menším chirurgickým zákrokem obličejových nervů, případně botoxovými injekcemi.


 
Naše cukání očí a tiky mohou být také příznakem vážnějších problémů:

  • Syndrom benigní fascikulace (méně závažná nemoc, při níž svaly vytrvale škubají)

  • Dystonie (nemoc způsobující nekontrolovatelné svalové křeče které mohou být i velmi bolestivé)

  • Onemocnění motorických neuronů (vzácné onemocnění způsobující slabost, která se časem zhoršuje)

     

Pokud jsou záškuby očí jediným příznakem, který máte, je velmi nepravděpodobné, že byste měli některý z těchto tří problémů. Přesto bychom vám doporučili promluvit si lékařem, zejména pokud má vaše oko záškuby již několik týdnů; záškuby se šíří do dalších částí obličeje; horní víčko nadále klesá, když vaše oko necuká; nebo z oka vychází jakýkoli neobvyklý výtok.

 
Záškuby očí mohou být také příznakem škrábanců na rohovce. Ty mohou být způsobeny cizími předměty, jako je prach nebo písek, které se dostaly do oka. Oko se také snadno poškrábe ostrým nástrojem, nehtem nebo třeba zvířecím drápem. Nepohodlí a škubání očí mohou pak pokračovat i po odstranění předmětu z oka. Škrábance rohovky se obvykle hojí samy, nicméně pokud je poranění obzvláště bolestivé nebo trvá dlouho, měli byste si promluvit s lékařem. Může předepsat oční kapky na úlevu od bolesti nebo antibiotické oční kapky k odstranění jakékoli infekce.


Související články

Jak zabránit tikům očí

Garance 100% spokojenosti

Nejdůležitější je pro nás spokojenost našich zákazníků.
Profesionální služby, na které je spolehnutí.

  • 90denní garance měření zraku
  • Doživotní servis
  • Garance 100% spokojenosti s multifokálními brýlemi
Podrobnosti Podrobnosti

Loading...

[ErrorDialogTitle]

asdfasdfasd

Úspěch

Produkt byl úspěšně přidán do vašeho nákupního košíku