Léčba tupozrakosti (amoblyopie)

U očních vad a onemocnění je obvykle k dispozici náprava, která sníží nepohodlí a postižení a obecně zlepší zdraví očí. U tupozrakosti je možné použít nápravu ve formě dioptrických brýlí nebo kontaktních čoček, a to jak na jedno, tak i na obě oči.

Zde se podíváme v detailu na možnosti nápravy. 

 

Náprava tupozrakosti pomocí okluzoru

V případě tupozrakosti doprovázené šilhavostí, při které nejsou oči správně v rovině, může oční lékař doporučit nápravu ve formě zarovnání, aby byly obě oči ve stejném směru. Lékař umístí přes dominantní, silnější oko okluzor (zákrytku) a provede zrakovou terapii, aby obě oči pracovaly koordinovaně. Jedná se o typickou léčbu tupozrakosti u dětí.

Po ukončení léčby může lékař doporučit, aby dítě nosilo okluzor několik hodin denně nebo s ním dokonce spalo. To mozku umožní, aby se začal spoléhat na méně dominantní oko a začal správně vysílat signály ze slabšího oka.

Okluzor pro nápravu tupozrakosti můžeme považovat za nástroj na procvičování slabšího oka. Při jeho používání se posilují svaly a tkáně, protože zrak nemůže spoléhat na dominantní oko.

 

Chirurgická náprava

Pokud nemá dítě správně zarovnané oči, může oční lékař doporučit také chirurgickou nápravu šilhání. Při tomto zákroku dochází k nápravě svalů oka trpícího tupozrakostí. Během operace upraví oční lékař délku nebo pozici svalů, aby byly obě oči správně zarovnané.

Ve výjimečných případech musí pacient podstoupit více než jednu operaci šilhavosti, aby se dosáhlo požadovaných výsledků. Po operaci může oční lékař doporučit nošení brýlí s prizmatickými (speciálně upravenými) čočkami, aby se zlepšila koordinace obou očí. Tento způsob nápravy se používá také u dospělých.

 

Související články

Tupozrakost

Garance 100% spokojenosti

Nejdůležitější je pro nás spokojenost našich zákazníků.
Profesionální služby, na které je spolehnutí.

  • 90denní garance měření zraku
  • Doživotní servis
  • Garance 100% spokojenosti s multifokálními brýlemi
Podrobnosti Podrobnosti

Loading...

[ErrorDialogTitle]

asdfasdfasd

Úspěch

Produkt byl úspěšně přidán do vašeho nákupního košíku