
Typické letní problémy s očima a jak je řešit
Léto bývá pro zrak náročným obdobím. Ostré slunce, koupání, klimatizace i cestování představují kombinaci, která dokážou potrápit i zcela zdravé oči bez potřeby korekce. Pokud navíc nosíte brýle nebo čočky, je důležité být ještě o něco opatrnější. Přinášíme přehled nejčastějších letních potíží a také tipy, jak jim předejít.
Slunce a UV záření
Intenzivní sluneční svit zatěžuje zrak, unavuje oči a může přispět k jejich podráždění a někdy i vést k dlouhodobému poškození sítnice. Mnozí lidé si myslí, že stačí tmavá skla, ale skutečným klíčem je kvalitní UV filtr. Pokud nosíte čočky, zvažte kombinaci s brýlemi. Zajímavou variantou jsou sluneční dioptrické brýle, které kombinují korekci zraku s ochranou před škodlivými paprsky. Existují také v moderní samozatmavovací podobě.
Co pomáhá: sluneční brýle s plným UV filtrem (označuje se „400“), ideálně zakřivené, aby chránily i z boku.
Klimatizace a suchý vzduch
Letadla, auta, kanceláře, obchody, všude proudí suchý studený vzduch. Ten oči vysušuje a způsobuje nepříjemné pocity. Pro nositele čoček jde o typický důvod nepohodlí, které často končí předčasným vyjmutím čoček nebo i zánětem spojivek.
Co pomáhá: vyhněte se přímému proudění vzduchu do obličeje, noste s sebou zvlhčující kapky a v suchém prostředí raději zvolte brýle.
Koupání a voda
Voda na první pohled vypadá neškodně, ale pro oči je často zdrojem problémů. V bazénech je hlavním rizikem chlor, který dráždí oči a ve spojení s čočkami může způsobit záněty. V přírodních vodách hrozí infekce od bakterií a parazitů. A mořská voda? Ta oči vysušuje a dráždí solí. Pokud k tomu přidáte vítr a písek na pláži, může být výsledek velmi nepříjemný.
Co pomáhá: nekoupat se s čočkami, používat plavecké brýle, po koupání oči vypláchnout čistou vodou nebo roztokem, případně použít zvlhčující kapky.
Alergie
Pyl, prach, traviny, to všechno v létě útočí. Typickými příznaky jsou zarudlé oči, svědění, slzení a otoky víček. Alergická reakce může být umocněná větrem, sluncem nebo make-upem. Kontaktní čočky mohou situaci zhoršit, protože se na nich usazují částice alergenů.
Co pomáhá: sluneční brýle jako fyzická bariéra, kapky proti alergii, omezení pobytu venku při vysoké koncentraci pylu.
Cestování a únava zraku
Dlouhé řízení, sledování navigace, práce na mobilu nebo čtení v dopravních prostředcích vedou k přetížení očí. Přidejte klimatizaci, málo tekutin a často i horší hygienu při manipulaci s čočkami a máte zaděláno na problém.
Co pomáhá: pravidelné přestávky, hydratace, čisté ruce, zvlhčující kapky. Na delší cesty zvažte, jestli nejsou pohodlnější brýle. Dobré jsou také cviky na úlevu zraku, kterým se říká „oční jóga“.
Nevidíte v létě dobře? Možná přišel čas na změnu
Právě v létě si často všimneme, že na některé věci nevidíme tak ostře, jak bychom chtěli. Ať už je to knížka na lehátku, navigace v autě nebo cedule na pláži, rozostřené vidění na blízko nebo na dálku bývá prvním signálem, že zrak se za poslední období mohl změnit. Není to nic neobvyklého. Zrak se v čase mění, hlavně po čtyřicítce, a drobná odchylka může znamenat, že už je čas na nové brýle. Nebo alespoň na měření zraku.
Pokud máte výsledek měření zraku z poslední doby a víte, že je aktuální, můžete si rovnou vybrat nové brýle podle svého vkusu. Pokud je měření starší, doporučujeme objednat se. Kontrola zraku je rychlá, bezbolestná a ujasní vám, jak na tom opravdu jste.
Zastavte se v GrandOptical, změříme vám zrak a pomůžeme s výběrem brýlí, které ochrání vaše oči i během léta. Objednat se můžete online nebo telefonicky.