Makulární díra: Co to je a jak ji lze léčit?

Co je makulární díra?

Makulární díra je otvor v sítnici. Sítnice funguje v nadsázce jako obrazovka v zadní části oka. Tvoří ji buňky, které detekují světlo přicházející do oka. Makula je středová část sítnice, která se stará o podrobné vidění a pomáhá nám tak například číst. Pokud vás zajímá více, přečtěte si náš článek Jak funguje lidské oko.


Příznaky makulární díry

Pokud máte makulární díru, pak první věcí, které si pravděpodobně všimnete, bude, že vidíte rozmazaně nebo že se rovné čáry jeví zvlněně. Můžete mít také potíže se čtením malých písmen. Později se může objevit černá skvrna ve středu zorného pole. Příznaky nejsou bolestivé, ale pokud se díra neléčí, černá skvrna se může časem zvětšovat. Pokud si všimnete těchto příznaků, měli byste se okamžitě poradit se svým očním lékařem.


Příčiny makulární díry

Přesná příčina vzniku většiny makulárních děr není známa. Víme jen, že jsou častější u žen než u mužů. Vyšší pravděpodobnost vzniku je také u lidí ve věku mezi 60 a 80 lety a u těch, kteří jsou mírně dalekozrací nebo naopak velmi krátkozrací.


Někdy může být makulární díra způsobena vitreomakulární trakcí (sklivec, což je gel uvnitř oka, se odtahuje od sítnice a v centrální části ji deformuje) nebo poraněním oka. Příčinou může být také makulární edém (nahromadění tekutiny oblasti makuly, tedy ve středu sítnice) nebo odchlípením sítnice (stav, kdy se sítnice odtáhne od zadní strany oka). U většiny makulárních děr ale nelze příčinu určit.


Léčba makulární díry

Hlavním způsobem léčby makulární díry je operace. Tu lze provést v lokální nebo celkové anestezii. Chirurg při operaci odstraní z oka část rosolovitého sklivce a nahradí ho bublinou plynu. Poté trvá několik týdnů, než se působením plynu díra postupně uzavře. Během rekonvalescence se obvykle vidění zhorší, někteří lidé to přirovnávají k tomu, když se snaží dívat pod vodou. Po zotavení zhruba 80–90 % lidí zaznamená zlepšení zraku ve srovnání se stavem před operací. Míra zlepšení hodně závisí na velikosti a stáří makulární díry. I když operace zrak přímo nezlepší, je velmi pravděpodobné, že alespoň zabrání zhoršení v budoucnu.

Související články

Věkem podmíněná makulární degenerace

Makulární otok

Garance 100% spokojenosti

Nejdůležitější je pro nás spokojenost našich zákazníků.
Profesionální služby, na které je spolehnutí.

  • 90denní garance měření zraku
  • Doživotní servis
  • Garance 100% spokojenosti s multifokálními brýlemi
Podrobnosti Podrobnosti

Loading...

[ErrorDialogTitle]

asdfasdfasd

Úspěch

Produkt byl úspěšně přidán do vašeho nákupního košíku