Ječné zrno


Co je ječné zrno?

Ječné zrno je boule na víčku. Vzniká, když se jeden z folikulů, z nichž rostou řasy, nebo jedna z mazových žláz ve víčku, zanese či zanítí. Obvykle to začíná malou nažloutlou skvrnou obklopenou zčervenalou a oteklou kůží.

Ječná zrna bývají červená, bolestivá a plná žlutého hnisu. Mohou se tvořit na horním nebo dolním víčku a na vnitřní i vnější straně víčka. Je možné mít více než jedno, ale to se stává jen málokdy. 


Příznaky ječného zrna

Oční víčko začne být červené a bolavé, to je nejčastější první příznak. Můžete cítit svědění, škrábání nebo pocit písku v očích. Také si můžete všimnout bulky nebo otoku na víčku. Uprostřed hrudky se pak někdy tvoří žlutý hnis, zatímco kůže kolem hrudky zčervená a nabobtná. Pokud máte tmavou pokožku, může být zarudnutí méně výrazné. Samotné oko může být slzavější a citlivější na světlo než obvykle.
 
I když vám zrno může způsobit zarudnutí a slzení očí, obvykle to neovlivní vidění jako takové. Pokud je zarudlé a oteklé celé víčko, spíš než že by šlo jen o bulku, naznačuje to spíše zánět víčka (blefaritidu) než ječné zrno. Pokud máte od v oblasti řas na víčku bulku, která je tvrdá, ale není bolestivá, může jít o vlčí zrno (chalazion) než ječné.

Pokud si nejste jisti, zda máte nebo nemáte ječné zrno, měli byste si dojít za očním lékařem. Může problém prozkoumat a doporučit nejlepší léčbu.

Po pár týdnech vám pravděpodobně zrno praskne a hnis vyteče. Jakmile k tomu dojde, bolest obvykle ustoupí a víčko se začne hojit. Neměli byste se však pokoušet zrno propíchnout či jinak odstranit sami. Infekce by se totiž mohla rozšířit do druhého oka nebo do zbytku očního víčka. případně byste si mohli oko poranit.


Jaké jsou příčiny ječného zrna?


Existuje několik možných příčin ječného zrna. Obvykle je způsobeno bakteriální infekcí v mazových žlázách ve víčku nebo ve folikulu, ze kterého rostou řasy.


Vzhledem k tomu, že hnis obsahuje baterie, může nakazit další lidi. Je proto důležité dodržovat hygienu, abyste se ujistili, že lidi ve svém okolí neohrozíte. Také dotýkání se očí špinavýma rukama může vést k infekci. Stejně tak používání starého očního make-upu, ponechání make-upu přes noc nebo nasazení kontaktních čoček, aniž byste si nejprve umyli ruce, může být zdrojem infekce. Pozor si dávejte také na utěrky nebo ručníky na obličej, zvlášť pokud je používá více lidí.

Ječné zrno je běžné a postihuje lidi všech věkových kategorií, zejména děti. Jeho vzniku nejde 100% zabránit. Je také pravděpodobnější, že je dostanete, pokud máte zánět víček (blefaritidu) nebo kožní nemoc, jako je např. rosacea.


Prevence ječného zrna


Abyste zabránili vzniku ječného zrna, je důležité udržovat oči čisté. Pokud například nosíte kontaktní čočky, vždy si před nasazením a vyndáním důkladně umyjte ruce.


Snažte se nemnout si oči. Pokud nosíte make-up, odstraňte jej, než půjdete spát. Udržujte v čistotě i všechny nástroje, jako jsou kleštičky na řasy a štětce na make-up a zejména řasenky a oční linky s nikým nesdílejte. Rozumné je i nepoužívat make-up, který máte déle než půl roku. Pokud má někdo ve vaší domácnosti ječné zrno, ujistěte se, že nepoužíváte stejné ručníky nebo žínky.


Vzniku zrna můžete také zabránit tím, že si večer na oči na několik minut přidržíte čistý hadřík namočený v teplé vodě. To změkčuje obsah mazových žláz a pomáhá zabránit ztvrdnutí mazu a uspání žlázy.
 
Protože zrno může být způsobeno bakteriální infekcí, je důležité dbát na dobrou hygienu kolem očí a obličeje obecně. Během pandemie COVID-19 se ukázal negativní vliv opakovaně nošených látkových roušek, protože se na nich množí bakterie. Dokud byl COVID-19 veřejnou hrozbou (a dokud platila povinnost nošení roušek na některých místech), nešlo se jim vyhnout, ale i tak lze udělat několik věcí, aby bylo jejich nošení hygieničtější. Snažte se při nasazování, snímání nebo úpravě nedotýkat obličeje, zejména oblasti kolem očí. Vždy také zlikvidujte jednorázové roušky či respirátory, ty látkové nezapomeňte opakovaně vyprat v horké vodě. Můžete také důkladněji utěsnit horní část roušky či respirátoru u kořene nosu, abyste zabránili dýchání do očí. Nejenže je to hygieničtější pro vaše oči, ale omezíte tím i zamlžování brýlí.


Související články

Léčba ječného zrna

Garance 100% spokojenosti

Nejdůležitější je pro nás spokojenost našich zákazníků.
Profesionální služby, na které je spolehnutí.

  • 90denní garance měření zraku
  • Doživotní servis
  • Garance 100% spokojenosti s multifokálními brýlemi
Podrobnosti Podrobnosti

Loading...

[ErrorDialogTitle]

asdfasdfasd

Úspěch

Produkt byl úspěšně přidán do vašeho nákupního košíku