Léčba senné rýmy

Léčba senné rýmy

Existuje mnoho způsobů léčby senné rýmy. Pro lidi s různými příznaky jsou k dispozici různé možnosti.

 

Bariérové ​​metody

Cokoli, co zabrání pylům dostat se do nosu a do očí, může pomoci předejít senné rýmě. Brýle dioptrické i sluneční mohou snížit množství pylu, který přichází do kontaktu s očima. Pomoci může i pobyt uvnitř budov se zavřenými okny. 

Umístěním malého množství vazelíny na vnitřní strany nosních dírek lze zachytit pylová zrnka a zabránit jim, aby se dostala dovnitř. Lze si také koupit zátky do nosu, které sedí těsně uvnitř nosních dírek a filtrují přicházející vzduch. Jsou k dispozici v různých tvarech, kruhové a podlouhlé, aby se vešly do různě tvarovaných nosních dírek. Mezi další nosní bariéry patří látkové nebo papírové masky, jako jsou ty, které se nosily kvůli COVID-19.

 

Medikamentózní léčba senné rýmy

Antialergické tablety (antihistaminika) lze získat v lékárně, některé druhy jsou volně prodejné, některé pouze na předpis. Užívají se obvykle denně, aby se zabránilo alergické reakci, která sennou rýmu způsobuje. Jsou také účinné při jiných alergiích, např. na chlupy domácích zvířat, roztoče nebo plísně. Tyto další alergie mohou vyvolávat podobné příznaky jako senná rýma, tedy oteklé, červené a svědivé oči. Obecně je lepší užít tablety předem, před expozicí pylu, než až poté, co k expozici došlo a začaly příznaky.

Pro děti může být tekutý lék proti alergii lepší volbou, pokud mají potíže s polykáním tablet.

Několikrát denně lze také užívat nosní sprej. Nemusí se užívat předem a může pomoci rychle uvolnit ucpaný nos. Také je vhodnější, pokud se obáváte, že tablety způsobí ospalost, třeba když se potřebujete soustředit na řízení. 

Pokud je senná rýma závažnější a tablety a spreje nepomáhají, může lékař předepsat něco účinnějšího. Steroidní tablety nebo steroidní nosní spreje jsou silnější a jejich účinek trvá několik dní. Doporučuje se, aby se začaly užívat před sezónou senné rýmy a v jejím užívání se pokračovalo denně.

Oční kapky na sennou rýmu lze použít k léčbě příznaků, jako jsou bolestivé oči, svědění očí, červené oči, suché oči nebo krví podlité oči.

Existují dva druhy očních kapek proti alergii. Kapky chromoglykátu sodného jsou užitečné jako prevence. Antihistaminika jsou na místě, když jsou oči podrážděné kvůli senné rýmě a potřebují úlevu. Tyto oční kapky by se neměly používat s kontaktními čočkami. Existují také zklidňující nebo zvlhčující oční kapky, které nezabrání alergické reakci, ale zmírní příznaky. Jedná se o prostředek na sennou rýmu, který lze kombinovat s bariérovou metodou (brýle, respirátor) nebo medikamentózní léčbou.

 

Další možnosti léčby

Můžete také získat sterilní tekuté oční masti. Stejně jako oční kapky je to lék na sennou rýmu, který pomůže bolavé a svědivé oči zklidnit.

Přestože je to lákavé, měli byste se snažit vyhnout se mnutí očí, i když svědí, protože to jen vede k jejich dalšímu podráždění. 

Zklidňující maska může pomoci zchladit obličej a ulevit očím.

Pokud nosíte kontaktní čočky, pak používání denních spíše než měsíčních čoček může pomoci sennou rýmu zmírnit. Když budete denně používat nový pár čoček, sníží se množství pylu, který pravděpodobně uvízne na opakovaně použitelných kontaktních čočkách.

 

Související články

Senná rýma

 

Garance 100% spokojenosti

Nejdůležitější je pro nás spokojenost našich zákazníků.
Profesionální služby, na které je spolehnutí.

  • 90denní garance měření zraku
  • Doživotní servis
  • Garance 100% spokojenosti s multifokálními brýlemi
Podrobnosti Podrobnosti

Loading...

[ErrorDialogTitle]

asdfasdfasd

Úspěch

Produkt byl úspěšně přidán do vašeho nákupního košíku