Iritida - zánět duhovky

Co je iritida?

Iritida je zánět duhovky, což je barevný kroužek v přední části oka. Duhovka je kruhový sval, který je podobný závěrce na fotoaparátu. Je zodpovědný za kontrolu množství světla vstupujícího do oka. Zvětšuje zornici při slabém osvětlení, aby dovnitř propouštěla více světla, nebo ji zmenšuje při příliš intenzivním svitu, aby se množství světla omezilo.

Pokud máte zánět duhovky, může se rychle rozvinout, může také postihnout jedno nebo obě oči. Iritida je relativně vzácná, postihuje méně než jednoho z 1000 lidí ročně. Je častější u dospělých než u dětí.

Zánět duhovky může představovat vážný problém. Pokud máte podezření, že byste jej mohli mít, měli byste co nejdříve navštívit očního lékaře. Čím dříve je zánět diagnostikován a léčen, tím je pravděpodobnější, že se stav zlepší.

Pokud se neléčí, může iritida vést k vážným komplikacím, jako je šedý zákal, glaukom (zelený zákal), poškození zrakového nervu, nebo dokonce ke ztrátě zraku.
 

Příznaky zánětu duhovky

 Existuje několik příznaků iritidy. 

 Mezi nejčastější příznaky patří následující:

  • bolest v oblasti oka nebo obočí, která může se může zintenzivnit horší, když se snažíte zaostřit;

  • zarudnutí nebo otok oka;

  • citlivost na světlo nebo bolest očí při jasném světle;

  • rozmazané nebo zakalené vidění;

  • ztráta zraku;

  • ztráta periferního vidění (tedy zhoršené vidění předmětů na okrajích zorného pole);

  • bolest hlavy;

  • nadměrně slzící oči;

  • velmi malá nebo neobvykle tvarovaná zornice;

  • malé tečky „plovoucí“ v zorném poli.


Tyto příznaky mohou trvat několik hodin nebo dokonce dní. Takový stav se označuje jako akutní iritida (zánět duhovky). Pokud se příznaky vyvíjejí postupně nebo trvají déle než tři měsíce, označuje se stav jako chronická iritida.

Pokud máte podezření, že byste mohli mít zánět duhovky, měli byste navštívit svého očního lékaře, zvláště pokud vás trápí přetrvávající bolesti očí, změny ve vidění nebo pokud jste již v minulosti zánět duhovky měli. Je důležité léčit iritidu co nejrychleji, aby se zabránilo případnému dalšímu poškození očí.


Co je příčinou zánětu duhovky? 

Existuje mnoho možných příčin iritidy. Často je obtížné určit, co nemoc spustilo. 

Někdy může být iritida způsobena konkrétními geny, které zvyšují pravděpodobnost, že se u člověka rozvine. Může být také způsobena některými typy poruchy imunity (např. sarkoidózou). Rovněž bakteriální nebo virové infekce, jako je pásový opar, tuberkulóza, syfilis nebo HIV, mohou způsobit zánět duhovky.

Iritida se může vyvinout i v důsledku poranění oka, očního vředu nebo po operaci oka. Pokud je způsobena poraněním tupou silou, průnikem nebo popálením, označuje se jako traumatická iritida. Pokud je příčinou ve vašem případě právě poranění, oko může vypadat bílé a zaprášené kvůli hromadění bílých krvinek a bílkovin. Může se také vyboulit v reakci na tlak způsobený zánětem.

Z hlediska prevence není nic, co by šlo dělat, abyste vzniku zánětu duhovky zabránili. Pokud však trpíte autoimunitním onemocněním, je rozhodně namístě pravidelně podstupovat oční vyšetření, mj. také kvůli zjištění případného zánětu duhovky. 


Diagnóza zánětu duhovky

Pokud si myslíte, že byste mohli mít zánět duhovky, měli byste okamžitě navštívit lékaře.

Pokud došlo k pořezání či dokonce proražení oka, nebo oko přišlo do kontaktu s chemikáliemi, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. I když hned nepociťujete žádné příznaky iritidy popsané výše v článku, mohou okolnosti vést k traumatické iritidě. Nejlepší způsob, jak zabránit dalšímu poškození, je co nejrychlejší léčba.

Lékař oči vyšetří pomocí jasného světla a zvětšovacího přístroje (štěrbinová lampa). Během vyšetření také může použít oční kapky obsahující barvivo, které mu pomohou lépe vidět detaily oka. Pravděpodobně se vás lékař zeptá na zdravotní anamnézu, zejména na to, zda jste již dříve zánět duhovky měli.


Léčba zánětu duhovky

Lékař pravděpodobně použije steroidní oční kapky k léčbě iritidy, protože mohou snížit zánět v oku.

U traumatické iritidy (tedy iritidy způsobené zraněním nebo kontaktem s chemikáliemi) lékař může také použít oční kapky nazývané cykloplegické. Ty rozšíří zornici a dočasně zastaví činnost svalů v oku, aby se zabránilo bolestivým křečím.

Pokud je iritida způsobena infekcí, může lékař infekci léčit antibiotiky, antivirotiky nebo antimykotiky (v závislosti na tom, zda se jedná o bakteriální, virovou nebo plísňovou infekci).

Je velmi důležité nechat si iritidu léčit u odborného lékaře a nesnažit se ji léčit neodborně doma. To je nebezpečné a může to stav zhoršit. Jakmile ale dostanete oční kapky nebo jiné léky k léčbě zánětu duhovky, jsou kroky, které můžete udělat doma, abyste zmírňovali příznaky. Můžete užívat volně prodejné léky proti bolesti, pokud jsou oči citlivé na světlo, může pomoci nošení slunečních brýlí, a to i uvnitř bytu či domu. Ke zklidnění oka a zmírnění bolesti a otoku může pomoci i přiložení teplého hadříku

Úplné zotavení ze zánětu duhovky může trvat 6 až 8 týdnů. Traumatická iritida (způsobená zraněním) se obvykle zahojí dříve. Zatímco se zotavujete, je dobré docházet na pravidelné kontroly, aby lékař mohl sledovat vývoj onemocnění a také se mohl ujistit, že nedochází k dalším komplikacím, jakými jsou šedý zákal nebo glaukom.


Podobné články

Zánět spojivek


Garance 100% spokojenosti

Nejdůležitější je pro nás spokojenost našich zákazníků.
Profesionální služby, na které je spolehnutí.

  • 90denní garance měření zraku
  • Doživotní servis
  • Garance 100% spokojenosti s multifokálními brýlemi
Podrobnosti Podrobnosti

Loading...

[ErrorDialogTitle]

asdfasdfasd

Úspěch

Produkt byl úspěšně přidán do vašeho nákupního košíku