Stařecká vetchozrakost neboli presbyopie


Co je to vetchozrakost a jak se projevuje?

Presbyopie, nebo také vetchozrakost (nebo stařecká vetchozrakost) je laicky řešeno stárnutí zraku. Přesný překlad tohoto řeckého slova ostatně zní „oči starých lidí“. Prvními příznaky, kterých si většina lidí všimne, jsou obtíže při čtení drobně vytištěného nebo zobrazeného písma, ať už v novinách, knížce nebo na obrazovce. Řada lidi to řeší tak, že si drží text před očima na délku paže, protože na tuto vzdálenost dokážou lépe zaostřit.

Člověk trpící presbyopií může vnímat také únavu očí při delším čtení, obzvláště pokud čte při slabém osvětlení. Běžné je také to, že vidí rozmazaně blízké předměty, nebo má vidění dočasně rozmazané, když se mění vzdálenost pozorovaného předmětu. Zajímavé je, že příznaky presbyopie jsou méně rozpoznatelné na jasném slunci, protože zorničky jsou v takovém světle zmenšené. Pokud máte pocit, že příznaky, které u sebe pozorujete, by mohly být způsobeny presbyopií, objednejte se na kontrolu zraku k našemu optometristovi. Nejčastěji si lidé jako způsob nápravy volí čtecí brýle, které jim pomohou dobře zaostřit na krátkou vzdálenost.


Příčiny vetchozrakosti

Presbyopie je slábnutí zraku způsobené věkem. Příznaky se částečně podobají dalekozrakosti, ale důvody jsou jiné. U dalekozrakosti je oční bulva příliš krátká nebo čočka příliš plochá a tato vada je obvykle vrozená. Presbyopie naopak souvisí s elasticitou čočky a věkem. Presbyopie způsobuje snížení elasticity, takže je pak obtížné zaostřit na blízké předměty. K dalším příznakům, které se s presbyopií pojí, patří bolesti hlavy, zraková únava, celková únava a rozmazané vidění na blízko.

Když jsme mladí, je oční čočka velmi flexibilní. Dokáže rychle měnit tvar v závislosti na tom, zda do oka vstupují paprsky světla odražené od vzdáleného nebo blízkého předmětu. Těmto změnám tvaru se říká akomodace. Časem se ovšem elasticita čočky snižuje a ta se pak nedokáže přizpůsobit v dostatečné míře nebo dostatečně rychle, je pro ni proto náročné správně zaostřit. To může mít dva důsledky: vidění na blízko je rozmazané a člověk má problém rychle zaostřit z blízkého předmětu na předmět ve větší vzálenosti, třeba od obrazovky mobilu na přijíždějící tramvaj. Právě pro souvislost se stárnutím se presbyopii říká stařecká vetchozrakost (což je ovšem poněkud nepřesné, protože stárnutí zraku se začíná projevovat už kolem čtyřicítky).

Lidé s příznaky presbyopie mají tendenci držet zdroj textu od očí ve větší vzdálenosti, než je běžné, a mžourat, aby na čtení lépe viděli.

Dalším faktorem, který přispívá k presbyopii, je snižující se množství bílkovin v oční čočce. Ta je pak méně pružná, nepřizpůsobuje se pohybu očních svalů a pro oko je těžší zaostřit na blízko. Více o oku si můžete přečíst v článku "Jak funguje oko".

Presbyopie se může objevit zároveň s emetropií (tedy se stavem, kdy je oko v pořádku a funguje jinak správně) s krátkozrakostí, nebo dalekozrakostí. Pokud trpíte krátkozrakostí a přidá se k ní presbyopie, pomůže vám sundávat si při čtení brýle. Pokud ovšem trpíte dalekozrakostí, může presbyopie vyvolat dojem, že se vaše vada zhoršila.


Související články

Jak napravit vetchozrakost

Garance 100% spokojenosti

Nejdůležitější je pro nás spokojenost našich zákazníků.
Profesionální služby, na které je spolehnutí.

  • 90denní garance měření zraku
  • Doživotní servis
  • Garance 100% spokojenosti s multifokálními brýlemi
Podrobnosti Podrobnosti

Loading...

[ErrorDialogTitle]

asdfasdfasd

Úspěch

Produkt byl úspěšně přidán do vašeho nákupního košíku