Jak napravit vetchozrakost (presbyopii)

Jak opravit vetchozrakost

Vetchozrakost (odborně se jí říká presbyopie) je zhoršující se elasticita oka, která souvisí se stárnutím. Způsobuje problémy jako je únava očí, bolesti hlavy a obtížné zaostřování při čtení. Lidé trpící vetchozrakostí jsou často citliví na světlo. Je to jeden z vedlejších dopadů změn struktury a elasticity oka, která přichází s vyšším věkem. Jako jiné oční vady, i na tuto lze použít různá řešení.


Brýle

Brýle jsou nejběžnějším řešením a existuje u nich více možností. Můžete se rozhodnout pro brýle na čtení. Díky nim budete vidět jasněji pouze na blízko. V ostatních situacích je budete odkládat, protože na větší vzdálenost s nimi můžete vidět rozostřeně nebo rozmazaně. Na vzdálenosti „mezi“ – typicky například vzdálenost mezi očima a obrazovkou počítače – nebudou vaše oči vidět tak jasně. Při nošení brýlí na čtení se tak můžete potýkat s tím, že si je budete často sundávat a zase nandávat.

Modernější a pohodlnější možností korekce jsou multifokální brýle, které jsou pohodlnější, protože si je můžete nechat nasazené celý den. Lze je nosit i tehdy, když nemáte dioptrie na dálku. Takhle fungují díky tomu, že v jednom skle je více ohnisek – jako byste měli dioptrické brýle na blízko i na dálku zároveň.

Pokud chcete nosit brýle jen na čtení a na práci s počítačem, pak pro vás budou dobrou volbou brýle na počítač. Fungují obdobně jako plně multifokální brýle s tím, že řeší korekci pouze pro malou a střední vzdálenost. Můžete se proto setkat s rozmazaným viděním při pohledu na vzdálené předměty.

Optometrista vám poradí vhodné řešení podle toho, jak často čtete, jakou práci děláte, jak je na tom zdraví vašich očí a kolik potřebujte dioptrií.

Bez ohledu na to, jaký typ brýlí si vyberete, je dobré pořídit si je s antireflexní, tedy „protiodrazovou“, úpravou čočky. Tato povrchová úprava snižuje oslnění a odrazy od lesklých povrchů a předmětů. Jednak je to výrazně příjemnější, zejména v létě, jednak tím můžete předejít únavě očí.


Kontaktní čočky

Další možností korekce presbyopie jsou multifokální kontaktní čočky. Vybrat si můžete z mnoha typů podle svých preferencí a podle zdraví vašich očí. Optometrista vám ochotně poradí na základě rozhovoru na základě výsledků vyšetření očí a rozhovoru o vašich potřebách a životním stylu.

Můžete se také rozhodnout pro čočky s monovizí. U nich se na rozdíl od multifokálních čoček nemění síla. Budete mít jednu kontaktní čočku s dioptriemi na dálku a druhou s dioptriemi na blízko. Jakkoli to může znít zvláštně, lidský mozek je velmi učenlivý a přizpůsobivý a dokáže si poskládat správný obrázek, přestože má jedno oko korekci na blízko a druhé na dálku. Někdo si na to zvykne velmi rychle a je spokojený, jinému monovize vyhovovat nebude. V závislosti na počtu dioptrií to pro vás nemusí být to nejlepší řešení.


Laserový chirurgický zákrok

Laserová operace je u presbyopie kontroverzní. Protože tuto vadu nezpůsobuje nesprávný tvar čočky, nejde ji vyléčit pomocí zákroku tak jednoduše jako u krátkozrakosti nebo dalekozrakosti. Někteří chirurgové tuto možnost nabízí, nicméně doporučujeme si detailně ověřit parametry zákroku a očekávaný výsledek.


Související články

Presbyopie

Garance 100% spokojenosti

Nejdůležitější je pro nás spokojenost našich zákazníků.
Profesionální služby, na které je spolehnutí.

  • 90denní garance měření zraku
  • Doživotní servis
  • Garance 100% spokojenosti s multifokálními brýlemi
Podrobnosti Podrobnosti

Loading...

[ErrorDialogTitle]

asdfasdfasd

Úspěch

Produkt byl úspěšně přidán do vašeho nákupního košíku