Poškození očí sluncem

Poškození očí slunečním zářením 

Sluneční brýle jsou nejen módní doplněk, ale hlavně ochrana očí před škodlivými ultrafialovými (UV) paprsky ze slunce. UV paprsky mohou oči poškodit podobně jako spálení sluncem poškozuje pokožku. Poškození zraku UV zářením může být dočasné nebo trvalé.


Fotokeratitida

Fotokeratitida je poškození očí způsobené UV zářením – jako je spálení očí od slunce. Může být ale způsobeno také velmi jasným umělým světlem, jako je svařovací hořák nebo lampa v soláriu. Ovlivňuje zejména rohovku, což je tenká průhledná vrstva v přední části oka.
 
Nemusíte se opalovat na tropické pláži, abyste dostali fotokeratitidu. Navzdory chladu je ve skutečnosti stejně pravděpodobné, že ji dostanete při lyžování. Je to proto, že sluneční paprsky se odrážejí v jasně bílém sněhu. Fotokeratitida způsobená UV paprsky odrážejícími se od ledu a sněhu má i vlastní název, říká se jí sněžná slepota.


Fotokeratitidu můžete dostat také ze slunečního záření odrážejícího se od písku nebo vody. Přímé koukání do slunce může také způsobit fotokeratitidu, často se to lidem stává, například když sledují zatmění Slunce. U něj rozhodně platí, že by se nemělo pozorovat bez použití solárních filtrů. Dlouhé koukání do slunce může způsobit trvalé popálení sítnice a také dočasné poškození rohovky UV zářením.


Příznaky fotokeratitidy

Stejně jako když se spálí pokožka, můžete si příznaků fotokeratitidy všimnout až poté, co už k poškození došlo.
Mezi příznaky poškození očí sluncem patří: 

 • Bolest v očích

 • Červené oči

 • Rozmazané vidění

 • Vodnaté oči

 • Pocit písku v očích

 • Oteklé oči

 • Citlivost na jasné světlo

 • Bolest hlavy

 • Zmenšené zorničky

 • Cukání očních víček

 • Vzácně také dočasná ztráta zraku.

Čím déle byly oči UV záření vystaveny, tím horší budou příznaky.
 

Solární retinopatie

Solární retinopatie je závažnější a déle trvající forma poškození očí UV zářením. Fotokeratitida je spálení od slunce na rohovce v přední části oka, které obvykle odezní během několika dní. Solární retinopatie je popálenina sítnice, což je vrstva buněk v zadní části oka, která detekuje světlo.

Solární retinopatie je bezbolestná, protože na sítnici nejsou žádné nervové buňky. Může však být trvalá, protože při ní může dojít ke zničení části světlosnímajících buněk.


 Diagnostika a léčba

 Fotokeratitida většinou sama odezní. Existují ale věci, kterými můžeme příznaky zmírnit sami: 


Pokud se zdá, že příznaky po několika dnech neustupují, nebo jsou-li obzvláště nepříjemné, je na místě návštěva oftalmologa. Ten dokáže určit, zda jde o fotokeratitidu (dočasné spálení přední části oka sluncem) nebo solární retinopatii (popálení sítnice, které bude pravděpodobně trvalé). Zjistí také, zda příznaky nebyly způsobeny něčím jiným, co vyžaduje naléhavější léčbu. Může také poskytnout více možností pro léčbu příznaků fotokeratitidy, jako jsou antibiotické oční kapky.

Pokud máte solární retinopatii, poškození bude pravděpodobně neléčitelné, i když se na vidění s tímto poškozením dá do jisté míry časem zvyknout. 

Oční lékař obvykle diagnostikuje fotokeratitidu tak, že se podívá do očí a použije oční kapky obsahující oranžové barvivo, které pomáhá odhalit poškození UV zářením. Kapky mohou mírně štípat.


Jak předejít poškození očí UV zářením

Poškození očí UV zářením může být bolestivé, takže je dobré mu předcházet nošením vhodné ochrany očí. Pokud se chystáte pobývat na jasném slunci, měli byste vždy nosit sluneční brýle, které jsou navrženy tak, aby bránily proniknutí UV paprsků k oku. Ne všechny sluneční brýle to však dělají; některé evnější sluneční brýle často jen blokují část světla, ale neviditelné UV paprsky propouštějí. Vždy si ohlídejte, aby měly brýle značku UV400, což zaručuje, že blokují či absorbují alespoň 99 % UVA a UVB paprsků.

Také při lyžování byste měli nosit sluneční brýle nebo lyžařské brýle, které blokují UV záření. Také pokud svařujete, měli byste nosit vhodné bezpečnostní vybavení, včetně svářečského štítu.

Pokud chcete sledovat zatmění slunce, měli byste ho vždy sledovat přes brýle se solárním filtrem. Rozhodně se nedívejte přímo do slunce, a to ani když je téměř úplně zatmění. Ujistěte se, také že vaše brýle se solárním filtrem nejsou poškrábané nebo poškozené, než je použijete, protože by mohly propustit UV paprsky a poškodit vaše oči. Také pohled na slunce (nebo částečně zatmělé slunce) dalekohledem, a to i s UV filtrem, může poškodit oči. 

Garance 100% spokojenosti

Nejdůležitější je pro nás spokojenost našich zákazníků.
Profesionální služby, na které je spolehnutí.

 • 90denní garance měření zraku
 • Doživotní servis
 • Garance 100% spokojenosti s multifokálními brýlemi
Podrobnosti Podrobnosti

Loading...

[ErrorDialogTitle]

asdfasdfasd

Úspěch

Produkt byl úspěšně přidán do vašeho nákupního košíku