Léčba vlčího zrna

Léčba vlčího zrna

Léčba oční cysty nebo vlčího zrna nemusí být nutná, protože se obvykle postupně zmenšují a časem samy odezní.

Obecně je však dobré navštívit svého očního lékaře, pokud máte na víčku bulku. Ten se můžeme odborně podívat a ujistit se, že nejde o nic vážnějšího. Může také navrhnout prostředky ke zmírnění nepříjemných příznaků, jako je podráždění, bolestivost nebo svědění.

Ošetřením je možné pomoci rychleji se zbavit vlčí zrna na dolním nebo horním víčku. Jednoduchým domácím prostředkem na vlčí zrno je teplý obklad. Nejprve si umyjte ruce a poté navlhčete čistý hadřík vlažnou vodou. Poté hadřík přitiskněte na oční víčko po dobu 10 až 15 minut, postup opakujte jednou či dvakrát denně. Pokud hadřík během procesu vychladne, budete potřeba ho znovu navlhčit teplou vodou. Použití teplého obkladu pomáhá změkčit ztvrdlý maz a pomoci mu odtéct, takže vlčí zrno zmizí rychleji.

Masírujte vatovým tamponem nebo tamponem. Masáž cysty po použití horkého obkladu může podpořit její odvodnění. Udělejte to jemně čistým prstem nebo vatovou tyčinkou ve směru růstu řas.


Léky

Lékárník nebo lékař může doporučit volně prodejné léky, jako jsou oční kapky, masti a léčivé tampony, aby se snížila bolest nebo podráždění způsobené vlčím zrnem a aby se maz rychleji rozpustil.


Chirurgická léčba

Pokud se vlčí zrno zvětší, nezmizí samo do jednoho měsíce nebo vám začnou vypadávat řasy, může to vyžadovat ošetření lékařem.

Lékař vám pak může dát steroidní injekci nebo předepsat protizánětlivé oční kapky. Pokud dojde k infekci, může vám také předepsat antibiotika. Steroidní injekce snižuje zánět a může pomoc, aby zrno rychleji zmizelo. Váš lékař pravděpodobně doporučí injekci steroidu, pokud je vaše zrno malé nebo pokud je blízko slzných kanálků.

Případně ho lékař odstranit chirurgicky, zvlášť pokud je zrno velké. Provedla by se tzv. excize chalazionu (vyříznutí vlčího zrna), obvykle zevnitř očního víčka, abyste pak neměli viditelnou jizvu na vnější straně. Jakmile se vlčí zrno rozřízne, lze z něj odstranit ucpaný maz. Tuto operaci byste s největší pravděpodobností podstoupili v lokální anestezii, ve formě anestetických očních kapek nebo injekce do očního víčka. Malé děti mohou potřebovat celkovou anestezi.

Je to relativně rychlý postup, který trvá kolem 20 minut, domů můžete jít ještě ten samý den. Je ale pravděpodobné, že pak na oku nějakou dobu budete mít obvaz. 


Co dělat během léčby vlčího zrna

Jakmile se vaše vlčí zrno začne zmenšovat, snažte se vyhnout dotyku na něm a v jeho okolí. Pokud se zmenšuje, znamená to totiž, že je tu otvor pro odtok obsahu. 

Nikdy se nepokoušejte sami vlčí zrno zmáčknout, propíchnout nebo roztrhnout, mohli byste si do něj dostat infekci a celkový stav i možnou léčbu zhoršit. 


Související články

Vlčí zrno


Garance 100% spokojenosti

Nejdůležitější je pro nás spokojenost našich zákazníků.
Profesionální služby, na které je spolehnutí.

  • 90denní garance měření zraku
  • Doživotní servis
  • Garance 100% spokojenosti s multifokálními brýlemi
Podrobnosti Podrobnosti

Loading...

[ErrorDialogTitle]

asdfasdfasd

Úspěch

Produkt byl úspěšně přidán do vašeho nákupního košíku