Oční víčka

K čemu máme oční víčka?

Víčka jsou tu, aby chránila naše oči. Pokaždé, když mrknete, rozprostřou tenkou vrstvu slz po povrchu očí, aby zůstaly vlhké. Když spíte, oční víčka zůstávají zavřená, aby oči nevysychaly.

Také řasy nejsou jen na ozdobu. Poskytují přirozenou bariéru, která zabraňuje vniknutí nečistot, prachu a potu do očí. Tím předchází jejich poškození a podráždění.

Každé víčko má sval, který ho drží v otevřené poloze. Když mrknete, ať už záměrně, nebo jako reflex, nakrátko tento sval uvolníte. To způsobí, že se oční víčko zavře, dokud nepoužijete sval k jeho opětovnému otevření. Když spíte, svaly se uvolní, takže oči zůstávají zavřené.


Různé typy očních víček

Jsou různé tvary očních víček, stejně jako jsou různé barvy vlasů a barvy očí. Můžete mít „epikantický záhyb“, kdy víčko částečně zakrývá vnitřní koutek oka, i když je otevřené. Nebo můžete mít „dvojité víčko“ nebo „záhyb víčka“, kdy oko vypadá více otevřeně, i když je zavřené.

Záhyb je častější u lidí asijského původu, zatímco dvojité víčko je častější u Evropanů.

  

Problémy s víčky

Alergie, třeba senná rýma, může způsobit, že jsou oční víčka bolestivá, svědivá, oteklá a červená uvnitř.

Mezi další faktory, které mohou za červená nebo oteklá víčka, patří zánět víček (blefaritida), ječné zrno (hordoleum) a vlčí zrno (chalazion).  

Pokud máte zánět víček, můžete mít červená, oteklá nebo svědící víčka. Může se také projevovat oschlou a šupinatou kůží. Zánět bývá na okraji víčka, kde jsou přichycené řasy, a je způsoben přítomností bakterií. Pokud máte právě tuto nemoc, je velmi důležité udržovat víčka čistá. Nejprve si důkladně umyjete ruce a poté na oči přiložíte teplý obklad na dobu 8–10 minut. Poté oční víčka jemně očistíte pomocí vaty a speciálního prostředku na víčka. Víčko si poté vypláchnete čistou vodou. Na druhé oko pak použijte vždy nový kousek vaty.

Ječné zrno vypadá jako červená boule pod víčkem. Obvykle je bolestivá a můžete mít kvůli ní víčko oteklé. Ječné zrno může vytvářet také žlutý hnis. Zrno je obvykle způsobeno infekcí ve folikulu (váčku) řas. Obvykle se oko zhruba za týden uzdraví samo. Pokud ne, budete potřebovat antibiotika, která vám může předepsat pouze lékař. Základní domácí ošetření je pomocí teplého obkladu a jemného masírování oblasti, protože pomáhá zmírnit otok. Pomoci mohou také standardní léky proti bolesti. S ječným zrnem byste se měli vyvarovat nošení make-upu a kontaktních čoček. Určitě byste se neměli pokoušet prasknout zrno sami, protože to by mohlo rozšířit infekci.

Vlčí zrno může vypadat jako ječné zrno, ale obvykle je méně bolestivé. Většinou se objevuje pomaleji než ječné zrno, ale trvá déle, někdy i měsíce. Vlčí zrno není infekce, jde o ucpání mazových žláz ve víčku. Můžete jeho projevy zmírnit pomocí teplého obkladu a jemné masáže. Většinou zrno nakonec zmizí samo. Pokud ne, a pokud je navíc podrážděné, můžete si jej nechat odstranit chirurgicky, nejde o nijak složitý zákrok. 


Související články

Pokles očního víčka

Garance 100% spokojenosti

Nejdůležitější je pro nás spokojenost našich zákazníků.
Profesionální služby, na které je spolehnutí.

  • 90denní garance měření zraku
  • Doživotní servis
  • Garance 100% spokojenosti s multifokálními brýlemi
Podrobnosti Podrobnosti

Loading...

[ErrorDialogTitle]

asdfasdfasd

Úspěch

Produkt byl úspěšně přidán do vašeho nákupního košíku