Svědění očí: příčiny a léčba

Svědění očí může být nepříjemné a dráždivé. Pokud jím trpíte očí, existuje několik možných příčin a stejně tak existuje více způsobů, jak můžete tento problém vyřešit.


Obvyklé příčiny svědění očí nebývají vážné. Mezi hlavní příčiny patří suchost očí, senná rýma či jiné alergie nebo to, že se nějaký cizí prvek dostal do oka. Svědění očí může být také příznakem infekce, například zánětu víček nebo ječného zrna.
 

Příčiny svědění očí

Alergie, zejména senná rýma

Svědění očí může být příznakem alergie, včetně senné rýmy, což je alergie na pyl rostlin (např. trávy). Senná rýma je nejčastější na jaře, i když záleží na tom, na který konkrétní pyl jste alergičtí. 

Alergie na srst domácích zvířat nebo roztoče mohou také vyvolat svědění očí. Pokud vás svědí oči v noci, můžete být alergičtí na výplň polštáře nebo ložního prádla nebo na roztoče, kteří žijí v posteli.

Specificky senná rýma a další alergie mohou způsobit, že oči budou červené, svědivé a bolavé. Může docházet i k zesílenému slzení. 

O tomto tématu si můžete přečíst více v našem článku o senné rýmě

 

Suché oči

Oči mohou svědit, protože jsou příliš suché. Normálně oči produkují slzy, aby udržely povrch oka dostatečně zvlhčený, oční víčka pak šíří slzy rovnoměrně po povrchu oka. Pokud oči ale neprodukují dostatek slz nebo je nerozšiřují správně, případně pokud je okolní prostředí příliš suché, mohou být výsledkem bolavé, suché a svědivé oči.

Mezi nejčastější příčiny suchých a svědivých očí patří: 

 • Nošení kontaktních čoček

 • Dívání se na obrazovky po dlouhou dobu

 • Klimatizace nebo topení

 • Větrné, suché nebo prašné prostředí

 • Nadměrné kouření a pití alkoholu

 • Nežádoucí účinky některých léků

 • Některé nemoci, např. Sjögrenův syndrom nebo lupus.

 • Pokud máte suché oči, mohou vás oči svědit, aniž by byly zarudlé. Často zčervenají až poté, co si je třete v reakci na svědění. 

 

Pomoci mohou lubrikační oční kapky (tzv. umělé slzy), které pomohou zmírnit suchost a svědivost očí. Dobré je se také pokusit vyřešit základní příčinu. Pomoci pak mohou dostatečné přestávky při dlouhodobém používání obrazovky, používání zvlhčovače vzduchu ke zmírnění jeho vysychání, omezení kouření a alkoholu nebo přechod z kontaktních čoček na brýle.

Pokud chcete zjistit víc, můžete si přečíst článek o suchých očích nebo článek o modrém světle, který vyzařují obrazovky elektronických zařízení. 

 

Cizí předmět v oku

Pokud máte cizí předmět v oku, může to způsobit podráždění a svědění. Prach či zrnko písku v oku či zachycené pod víčkem může způsobit svědění. Pokud je to tento případ, je dobré se vyhnout mnutí očí. Ačkoli je to lákavé, může to způsobit, že zachycená částice poškrábe oko nebo vnitřní stranu víčka. Opakované mrkání někdy pomůže dostat cizí prvek ven, případně můžete zkusit oko vypláchnout chlazenou převařenou vodou, fyziologickým roztokem nebo oční vodou. Jestliže se nedaří dostat předmět ven, bude potřeba navštívit lékaře, který jej vyjme. 

Pokud kousek nečistoty ve vašem oku způsobil infekci, možná budete potřebovat antibiotické oční kapky. Také ty může předepsat pouze lékař. 

 

Infekce

Svědění očí může být také příznakem infekce, jako je ječné zrno, což je červená, bolestivá bulka na víčku. Zánět víček je infekce ve folikulech řas nebo olejových kanálcích ve víčku, která způsobuje červené, svědivé oči.

Jak ječné zrno, tak zánět víček jsou obvykle způsobeny bakteriemi. Tomu lze předcházet zlepšením hygieny očních víček. Snažte se nedotýkat očí a omyjte je měkkým hadříkem, teplou vodou a jemným čisticím prostředkem na oční víčka.

V případech očních infekcí, které neustupují, možná budete muset navštívit svého lékaře. Oči prohlédne a dle vhodnosti může předepsat antibiotické oční kapky.

 

Léčba svědění očí

Většinu typů svědění očí lze zmírnit pomocí lubrikačních očních kapek, známých také jako umělé slzy. Svědění můžete zklidnit i studeným obkladem, stačí přiložit na obličej hadřík navlhčený studenou vodou. Chladivé gelové oční masky také zklidňují a zmírňují svědění očí.

Pokud je svědění způsobeno alergií, můžete se pokusit omezit vystavení alergenu. Pokud máte například sennou rýmu, pomůže na jaře omezit pobyt venku a nechat okna a dveře zavřené. Pokud jste alergičtí na chlupy domácích mazlíčků, je potřeba omezit kontakt a nimi a po dotyku si ihned umýt ruce. 

Alergie (včetně senné rýmy) lze také léčit léky, jako jsou antihistaminika, nosní spreje nebo oční kapky. Oční kapky na sennou rýmu se dodávají ve dvou druzích: kromoglykát sodný, který se aplikuje předem a kapky, které se používají k léčbě příznaků.

Pokud si nejste jisti, co vaše svědění očí způsobuje, je na místě navštívit svého očního lékaře. 

Ten dokáže přesně určit, čím bylo svědění vyvoláno a jak tento konkrétní problém léčit. 

Garance 100% spokojenosti

Nejdůležitější je pro nás spokojenost našich zákazníků.
Profesionální služby, na které je spolehnutí.

 • 90denní garance měření zraku
 • Doživotní servis
 • Garance 100% spokojenosti s multifokálními brýlemi
Podrobnosti Podrobnosti

Loading...

[ErrorDialogTitle]

asdfasdfasd

Úspěch

Produkt byl úspěšně přidán do vašeho nákupního košíku