Modré světlo. Škodí, nebo ne?

Často se mluví o modrém světle jen v souvislosti s elektrickými zařízeními, jako jsou mobily, laptopy, televize nebo také lampy. Jenže ono je to s ním o kousek složitější.

Modré světlo jen z obrazovek? 


První věc je, že nemusí být nutně umělé. Je totiž součástí normálního světla, které máme kolem sebe díky slunci během dne. V detailu je to tak, že světlo má plnou škálu RGB (červenou, zelenou, a právě modrou složku). Modré složce v délce asi 400-450 nm se také někdy říká high-energy visible light, tedy v češtině viditelné světlo s velkou energií.

Tahle část světla má jednu důležitou vlastnost a to, že blokuje zvyšování hladiny hormonu melatoninu, kterému se také někdy říká „hormon spánku“ nebo „hormon únavy“. Pro člověka žijícího v době kamenné to mělo jasnou logiku: když svítí slunce, je čas pracovat a lovit. Když slunce nesvítí, je čas zvolnit a jít spát. Potíž je, že my nežijeme v době kamenné, ale v moderním světě, kde si míru a dobu světla určujeme do velké míry sami. Když na sebe pak večer necháváme modré světlo působit, zaděláváme si na problémy se spaním a regenerací celkově. A to duševní i fyzickou. Zdaleka se to přitom netýká jen dospělých, kteří pracují v kanceláři. S tím, jak děti používají elektronická zařízení od stále nižšího věku, a jak na nich kromě zábavy i dělají úkoly do školy, se tento problém ve velké míře týká i jich.Oči dlouhé zírání nemají rády

Druhý faktor už tolik nesouvisí s tím, kdy do monitoru koukáme. Jde o to, že našim očím dlouhodobé zírání do zdroje světla nedělá ani trochu dobře. Výsledkem může být únava očí, červené oči, nebo i další komplikace. Trochu pomůže, když dodržujeme pravidla pro práci s elektronikou, jako je 20-20-20 (dát si po každých 20 minutách práce pauzu od monitoru a aspoň na 20 vteřin se dívat na věc vzdálenou 20 stop, tedy asi šest metrů). Ještě více tipů najdete v našem článku o tom, jak se o své oči správně starat.


Řešení? Brýle s filtrem modrého světla

Nepomůže to ale zcela. Rozhodně je tedy na místě chránit se před modrým světlem lépe. Jednou z cest je filtr modrého světla na monitor nebo zapnutí nočního režimu na obrazovce mobilního telefonu. Tou nejlepší cestou je mít v brýlích skla, která modré světlo filtrují.

Nejde přitom o „speciální skla“, ale o přidaný neviditelný filtr, který jde aplikovat v podstatě na jakékoli brýle, dioptrické, čiré bez dioptrií i sluneční. Pokud pracujete často s počítačem, určitě se na filtr modrého světla zeptejte, až si půjdete do optiky pro nové brýle. Vaše oči vám poděkují.


Garance 100% spokojenosti

Nejdůležitější je pro nás spokojenost našich zákazníků.
Profesionální služby, na které je spolehnutí.

  • 90denní garance měření zraku
  • Doživotní servis
  • Garance 100% spokojenosti s multifokálními brýlemi
Podrobnosti Podrobnosti

[ErrorDialogTitle]

asdfasdfasd

Úspěch

Produkt byl úspěšně přidán do vašeho nákupního košíku