Migréna a špatný zrak

Příčiny migrény mohou být různé. Jedním z velmi častých spouštěčů migrény je nekorigovaná slabá nebo skrytá vada zraku. Odborníci na migrénu proto doporučují pravidelnou kontrolu zraku.

Pokud migrénami trpíte často, zkuste nejprve navštívit optometristu, který je specialistou na refrakční měření, tj. stanovení dioptrických hodnot. Migrénu může vyvolat i nepatrná vada zraku, skryté svalové vypětí (skryté šilhání) nebo nadměrná akomodace (zaostřování). Odborník zná možnosti, které v těchto případech očím a zraku uleví tak, aby byl spouštěč migrény minimalizován. Někdy bývají tyto skryté vady a zátěže přímým důvodem pro vyvolání migrény a po aplikaci správné korekční pomůcky (brýlí) migrény zcela vymizí.

OBJEDNEJTE SE NA MĚŘENÍ ZRAKU <

Neurčité varovné příznaky

Problém migrény nám vysvětlila klinická optometristka a oční optička Bc. Martina Nováková, MSc, která uvedla, že jde převážně o jednostranné záchvaty pulzující bolesti, jež je doprovázena varovnými příznaky – nauzeou (nevolností), zvracením, fotofobií (přecitlivělost na světlo) a fonofobií (přecitlivělost na hluk).

Strany se mohou v průběhu záchvatu střídat, při vyvrcholení mohou zasáhnout celou hlavu. Typickým doprovodným jevem migrény je aura. Aura je nejčastěji pojímána jako zrakové doprovodné efekty ve formě záblesků, jiskřeni nebo výpadků zorného pole. Může se však projevovat i poruchami motoriky nebo řeči.


Na to, jakým způsobem se projevuje vizuální aura, se můžete podívat ve videu.

Typy migrény

Typy migrény

Jednou z nejznámějších bolestí hlavy je migréna. Tímto názvem bývají označovány laicky všechny bolesti hlavy. Skutečná migréna se vyznačuje jednostrannými záchvaty pulzující bolesti, kterou doprovází nevolnost, zvracení či citlivost na světlo a na hluk.

Typickým doprovodným jevem migrény, je aura. Nejčastěji je pojímána jako zraková, kdy postižený vidí záblesky, jiskření nebo dochází k výpadkům zorného pole. Může se projevovat i poruchami motorickými nebo poruchami řeči.

Zvláštní formou migrény je migréna oftalmická, u které se v doprovodném projevu aury vyskytuje porucha motility (pohyblivosti) oka. Doba trváni může být až 3 dny. Na projev migrény s aurou se můžete podívat ve videu.

Příčiny migrény

Migrénou v dospělosti trpí častěji ženy (15%) než muži (7%). U dětí je tomu právě naopak. Nejvíce migréniků je mezi 30. - 40. rokem, po 50. roku věku je vypuknutí choroby výjímkoku, což neznamená, že by osoby starší padesádi let migrénou netrpěly.

  1. Včasná diagnóza
  2. Podle Bc. Martiny Novákové, MSc. může být migréna vyvolána i nekorigovanou dioptrickou vadou. V případě, kdy bude u postiženého s migrénou zjištěna dioptrická vada, budou mu předepsány brýle a pacient bude sledován, zda dojde ke zlepšení jeho stavu.

  3. Koho postihuje
  4. Nejvíce migreniků je mezi 30. – 40. rokem. Po 50. roku věku je vypuknutí choroby výjimkou. Migréna se v minulosti nevyhnula ani těmto velikánům, umělcům nebo politikům, jakým byli například Julius Caesar, Napoleon, Vincent Van Gogh, Claude Monet, Wirginia Wolfová, Lewis Carrol, Friedrich Nietzsche, Elvis Presley nebo John F. Kennedy, kteří svojí bolest přetavili do svých děl či objevů a vítězství.

  5. Prevence je základ
  6. Základem péče o náš důležitý smysl jsou pravidelné preventivní prohlídky v dětství i v dospělosti. Mnoho lidí ovšem přichází k odborníkovi až když má určitý problém, nebo ho něco bolí. GrandOptical poskytuje měření zraku zdarma. Péče o Vaše oči začíná odborným měřením. Metody měření v GrandOptical vycházejí z Vašich individuálních potřeb a jsou spolehlivým základem pro další péči o Vaše oči.

U koho se migréna projevuje nejčastěji

Ženy

15%
Ženy mezi 30. - 40. rokem

Muži

7%
Muži mezi 30. - 40. rokem

Děti

15%
U chlapců více než u dívek

Zrak Vám zkontrolují přímo na pobočce GrandOptical ve Vašem okolí, které najdete ZDE.

OBJEDNEJTE SE NA MĚŘENÍ ZRAKU <

Znáte rozdíl mezi optometristou, optikem a očním lékařem?

Není-li Váš zrak už stoprocentní, Vaše první kroky by měly vést za optometristou, vysokoškolsky vzdělaným specialistou v oboru měření zraku. V GrandOptical je Vám v každé prodejně k dispozici bez nutnosti objednání kvalifikovaný optometrista. Nemusíte trávit čas v přeplněné čekárně očního lékaře. Optometrista provede vysoce odborné měření zraku včetně diagnózy. V případě, že je odhalena nemoc očí, doporučí Vás k očnímu lékaři.

Úkolem lékaře je totiž léčit nemoci očí, počínaje běžným zánětem spojivek a konče závažnými stavy, jako je například diabetická retinopatie. V případě, že je potřeba pouze korigovat běžnou oční vadu, jako jsou krátkozrakost či dalekozrakost, pak jste naprosto správně v rukou optometristy. Ten Vás po vyšetření pošle rovnou k optikovi. Optik odborně pomůže s výběrem těch správných brýlí nebo kontaktních čoček právě pro Vás.

Otestujte se

Jste si jisti, že máte zrak jako ostříž a žádná z těchto vad se vás netýká? Otestujte se a na vlastní kůži zjistěte, jakým způsobem vidí svět lidé s oční vadou. Pokud jsou příznaky odhalíte včas, lze velké množství očních vad vyléčit, nebo jejich zhoršování zpomalit. Zanedbaná dioptrická vada se může začít velmi rychle zhoršovat. Jakým způsobem se nejčastěji oční vady projevují?

Zdravý zrak

Zdravý zrak

Astigmatismus

Astigmatismus

Krátkozrakost

Krátkozrakost

Dalekozrakost

Dalekozrakost

Šedý zákal

Šedý zákal

Zelený zákal

Zelený zákal

Migréna

Migréna

Zdroje:

Bernstein, Carolyn. a Elaine Mcardle - Migrénový mozek: převratná kniha o redukování bolesti a utužení zdraví. Praha: Práh 2009

Česká oční optika. Společenstvo českých optiků a optometristů, 2009, č. 4.

Marková I - Diagnostika léčba bolesti - Neurologie pro praxi 3/2009

Mastík, Jiří - Migréna: průvodce ošetřujícího lékaře. Praha: Maxdorf. 2007

Waberzinek G.- Bolesti hlavy –Triton Praha 2000