Refrakční vady u dětí: typy, příznaky a náprava

Co je refrakční vada?

Nekorigovaná refrakční vada způsobuje rozmazané vidění, člověk nedokáže jasně zaostřit.

Refrakční vada může vzniknout například v důsledku nepravidelného tvaru oka, kvůli němuž se světlo na sítnici nesbíhá správně. Když k tomu dojde, nemůže sítnice (což je část na zadní straně oka zodpovědná za vstřebávání světelných signálů) přijmout zaostřený obraz. Člověk pak vidí rozmazaně a mlhavě.


Jak se refrakční vady projevují

Lidé s refrakčními vadami se mohou setkat s následujícími příznaky:

  •  rozmazané vidění;

  •  dvojité vidění;

  •  mžourání;

  •  bolesti hlavy a migrény;

  •  zraková únava a unavené oči (více o nich v článcích o zrakové únavě a o unavených očích);

  •  obtíže při zaostřování a při čtení.

Pokud u sebe pozorujete některé z těchto příznaků, je důležité zajít si za optometristou na měření zraku, s nímž lze zvolit správnou cestu k nápravě. Pokud by k nápravě nedošlo, může se vada zhoršovat a může hrozit i trvalé poškození zraku.


Objednejte se online na měření zraku na jednu z našich prodejen. 


Nejběžnějším způsobem jak refrakční vady korigovat jsou dioptrické brýle nebo kontaktní čočky.


Nejčastější typy refrakčních vad

  • Dalekozrakost: Tato vada se jinak nazývá i hypertropie nebo hypermetriopie. Pokud jí trpíte, vidíte předměty v dálce většinou jasně, ale blízké předměty vidíte rozmazaně. Typicky s touto vadou budete mít potíže při čtení a řešením budou dioptrické brýle na čtení.

  • Krátkozrakost: Lékařsky nazývaná myopie. Lidé při ní mají obtíže zaostřit na předměty v dálce, třeba když bude pro vás těžké přečíst číslo na přijíždějící tramvaji. V závislosti na stupni krátkozrakosti můžete mít problém vidět předměty i na střední vzdálenost. Nejčastějším řešením jsou dioptrické brýle na dálku, případně multifokální brýle na dálku a další vzdálenosti.

  • Astigmatismus: Při této refrakční vadě je oční rohovka nepravidelně zakřivená, což způsobuje rozmazané anebo narušené vidění.


Příčiny refrakčních vad

Refrakční vady mohou vznikat z různých důvodů.

  • Moc krátká nebo dlouhá oční bulva: Pokud je oční bulva příliš krátká nebo naopak příliš dlouhá, bráni to paprskům světla, které vstupují do oka, aby se správně sbíhaly na sítnici.

  • Nepravidelná rohovka: Oko se vyznačuje přirozeným zakřivením, ale pokud není rohovka (průhledná vnější vrstva oka) zakřivena rovnoměrně všemi směry, nemůže správně přesměrovat paprsky světla na sítnici. Když pak na sítnici dopadne nedostatečný světelný signál, nemůže sítnice poslat do mozku signály potřebné pro to, abychom správně viděli.


Kdo je ohrožen refrakčními vadami?

Refrakční vady se mohou objevit v každém věku. Velmi často jsou dědičné, byť to není nutnou podmínkou. Pokud někdo ve vaší rodině nosí brýle nebo kontaktní čočky, je určitě na místě myslet na pravidelné kontroly zraku.

Některé refrakční vady, jako je krátkozrakost, mohou začít už v dětství, jiné se rozvinou až s postupem věku. Je na místě dodat, že zrak se zhoršuje sám od sebe během života, zejména po čtyřicátém roce, nicméně v těchto případech nemusí jít o refrakční vadu. Mnohem častěji jde zkrátka o „únavu materiálu“, které se také říká stařecká vetchozrakost.


Náprava refrakčních vad

U refrakčních vad bývá náprava naštěstí většinou jednoduchá. Pokud se u vás projeví některé z jejich příznaků, navštivte optometristu, který vám oči vyšetří a stanoví, zda máte refrakční vadu a jakou nápravu potřebujete. S největší pravděpodobností budete potřebovat brýle nebo kontaktní čočky. Možností ale může být i refrakční operace

Garance 100% spokojenosti

Nejdůležitější je pro nás spokojenost našich zákazníků.
Profesionální služby, na které je spolehnutí.

  • 90denní garance měření zraku
  • Doživotní servis
  • Garance 100% spokojenosti s multifokálními brýlemi
Podrobnosti Podrobnosti

Loading...

[ErrorDialogTitle]

asdfasdfasd

Úspěch

Produkt byl úspěšně přidán do vašeho nákupního košíku