Rozmazané vidění (oční migrény)

Rozmazané vidění může být způsobeno mnoha různými příčinami. Většina z nich je neškodná, ale některé mohou být známkou vážnějších problémů s očima nebo s celkovým zdravím. Existuje také mnoho způsobů léčby rozmazaného vidění, které vždy závisí na konkrétní příčině.


Nepodceňujte měření zraku a objednejte se online na jednu z našich prodejen.

Oční migréna

Oční, nebo také retinální, migréna je stav, kdy má člověk občasné epizody částečné ztráty zraku nebo rozmazaného vidění na jedno oko nebo na obě oči. Tyto epizody přitom obvykle trvají jen krátkou dobu (často méně než hodinu) a nebývají bolestivé. Mohou se vracet každých několik měsíců.

Oční migréna není totéž, co migréna, která způsobuje bolest hlavy.

Během epizody oční migrény může být vidění rozmazané nebo matné. Někdy člověk vidí záblesky světla nebo má v zorném poli třpytivé či vířivé vzory, kterým se říká skotomy.

Oční migrény jsou obvykle neškodné, i když mohou působit dezorientaci a obavy.

 

Příčiny oční migrény

Oční migrény jsou způsobeny snížením průtoku krve do oka kvůli zúžení cév.

Samo stažení krevních cév může mít také vícero příčin, mezi které patří:

  • stres

  • kouření

  • vysoký krevní tlak

  • kombinovaná perorální antikoncepční pilulka

  • námaha

  • ohýbání

  • pobyt ve vysokých nadmořských výškách

  • dehydratace

  • nízká hladina cukru v krvi

  • nadměrné teplo

 

Pokud se podaří během takové epizody navštívit očního lékaře, dokáže vidět snížení průtoku krve do oka.

Oční migrény jsou častější u žen a u lidí pod 40 let věku. Roli hraje i dědičnost, takže pokud migrénami trpí někdo z rodiny, je výskyt pravděpodobnější.

 

Další příčiny rozmazaného vidění

 Existuje několik dalších příčin, které mohou způsobit rozmazané vidění.

Pokud je vidění vždy rozmazané na velké vzdálenosti nebo při čtení na blízko, můžete jít o projev krátkozrakosti, nebo dalekozrakosti. V takovém případě jsou řešením brýle, které očím pomohou správně zaostřit. Může to být také známka astigmatismu, tedy nepravidelně zakřiveného oka. I v tomto případě brýle pomohou.

Refrakční vady se mohou zhoršovat, když jste unavení. Pokud máte rozmazané vidění hlavně v noci, může právě tohle být příčinou.

Pokud brýle nebo kontaktní čočky nosíte, může se stát, že se váš zrak v mezičase změnil a potřebujete korekci s upravenými parametry. Určitě je na místě alespoň jednou za dva roky si nechat změřit zrak, abyste měli jistotu, že brýle nebo čočky, které máte, jsou pro vaše oči ty správné.

Náhlé rozmazané vidění může být způsobeno poškozením očí slunečními UV paprsky, kterému se říká fotokeratitida. Naštěstí, stejně jako spálení pokožky sluncem, se obvykle věci spraví během několika dní.

Někdy může rozmazané vidění způsobit bulka na víčku. Touto bulkou může být ječné zrno (které je způsobeno infekcí ve folikulech řas) nebo vlčí zrno (která je způsobeno ucpáním mazových žláz). Pokud je zrno dostatečně velké, aby tlačilo na oční bulvu, může způsobit rozmazané vidění. Obvykle zrna nepředstavují vážnější problém. Zmírnění jejich projevů můžeme pomoci teplými obklady či masáží víčka. Pokud ovšem přetrvávají delší dobu nebo jsou obzvláště problematické, je dobré navštívit očního líkaře. Ten problém vyřeší vhodnými léky nebo chirurgickým zákrokem.

Pokud jsou vaše oči příliš suché, může to také způsobit rozmazané vidění.

Existuje mnoho příčin suchých očí, například:

  1. Nošení kontaktních čoček

  2. Sledování obrazovky po delší dobu

  3. Klimatizace nebo topení

  4. Větrné, suché nebo prašné prostředí

  5. Kouření

  6. Pití alkoholu

  7. Nežádoucí účinky některých léků

  8. Některé nemoci jako Sjögrenův syndrom nebo lupus

 

Pokud ráno po probuzení zjistíte, že máte suché oči nebo rozmazané vidění, může to být způsobeno také tím, že vám v noci na očích zasychají slzy. V takovém případě může být na vině spaní s kontaktními čočkami, zapnutý ventilátor nebo alergie, např. na roztoče.

Suché oči lze řešit pomocí zvlhčujících očních kapek (umělých slz). Pomoci může také odstranění příčiny: omezení sledování obrazovky, kouření a pití alkoholu.

 

Poškození vaší sítnice

Sítnice je vrstva buněk v zadní části oka, která detekuje světlo. Makula je její středová část, která umožňuje jemné, detailní vidění, díky ní například můžeme číst. Právě problémy se sítnicí nebo makulou mohou být někdy zodpovědné za rozmazané vidění.


Možné problémy se sítnicí:

Pokud máte makulární díru nebo makulární edém, můžete si také všimnout, že rovné linie působí zvlněně. Někdy můžete také vidět tmavé až černé skvrny. Pokud máte odclípnutou sítnici, může vyvolávat dojem blikajících světel nebo tmavých stínů pohybujících se v zorném poli.

Tyto problémy jsou vážné a mohou vést až ke ztrátě zraku. Pokud si některého z těchto příznaků všimnete, měli byste si okamžitě promluvit s očním lékařem.

 

Jiné oční problémy

 Rozmazané vidění může být také způsobeno dalšími očními problémy, jako jsou:

  • Iritida (zánět duhovky, což je barevný kroužek v přední části oka)

  • Keratokonus (deformace tvaru rohovky, což je vrstva v přední části oka)

  • Glaukom (poškození zrakového nervu, které může být způsobeno vysokým tlakem tekutiny v očích),

  • Šedý zákal

Garance 100% spokojenosti

Nejdůležitější je pro nás spokojenost našich zákazníků.
Profesionální služby, na které je spolehnutí.

  • 90denní garance měření zraku
  • Doživotní servis
  • Garance 100% spokojenosti s multifokálními brýlemi
Podrobnosti Podrobnosti

Loading...

[ErrorDialogTitle]

asdfasdfasd

Úspěch

Produkt byl úspěšně přidán do vašeho nákupního košíku