Jaké brýle k počítači?


S rostoucím využíváním počítačů a dalších digitálních zařízení, jako jsou mobily a tablety, v našem každodenním životě se stále více lidí potýká s očními obtížemi spojenými s dlouhodobým pobytem u monitoru. Nosit brýle určené specificky pro práci na počítači je dobrou a rozumnou volbou, protože mohou pomoci snížit na minimum negativní vliv záření na naše oči. Při výběru správných brýlí je důležité vzít v úvahu několik klíčových faktorů. V tomto článku si představíme několik tipů, jak si vybrat dobré brýle, které zlepší vaši pohodu a zdraví při práci na počítači, doporučíme vám také několik pravidel, díky nimž se vám bude pracovat lépe.


Jak zjistit, co zrak potřebuje?

Než začnete vybírat brýle, je vhodné nechat si změřit zrak. Trvá to jen 30 minut a hned perfektně víte, jak na tom jste. Nehraje přitom roli, zda už brýle nosíte, nebo zatím ne. Zkušený optometrista udělá důkladnou oční prohlídku a zjistí, zda máte nějaké specifické potřeby korekce, jako je například krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus. Na základě těchto informací vám pak doporučí vhodné brýle se správnými dioptriemi. Je dobré vědět, že po 35. roce věku se zrak začíná zhoršovat a i lidé, kteří zatím brýle nepotřebovali, je potřebovat začnou.


Filtr modrého světla

Jedním z hlavních problémů při práci na počítači je expozice modrému světlu, které obrazovky emitují. Modré světlo má obecně špatný vliv na naši psychiku a může i narušovat spánek. Brýle s filtrem modrého světla snížují expozici a minimalizují tak negativní vliv. Při výběru brýlí se ujistěte, že mají kvalitní filtr modrého světla, který očím uleví od záření.


Antireflexní povrch brýlí

Práce na počítači často znamená dlouhodobé sledování obrazovky. Brýle s antireflexním povlakem snižují odlesky a odrazy, což zlepšuje vidění a výrazně omezuje únavu očí. Tento speciální povrch také pomáhá snižovat negativní vliv umělého osvětlení, při němž většinu času pracujeme.


Pohodlný design a ergonomie brýlí

Při výběru brýlí zaměřených na práci na počítači je důležité dbát na pohodlí a ergonomii. Brýle by měly mít lehký a pohodlný rám, který zbytečně netlačí na nos nebo uši při dlouhodobém nošení. Zkrátka brýle, o kterých skoro ani nevíte.


Velikost a pozice čoček

Optimální velikost skel (správně by se mělo říkat „čoček“) je důležitá pro zorné pole při práci na počítači. Ujistěte se, že jsou skla dostatečně velká a vidíte s nimi dost do šířky i výšky, abyste mohli vidět celou obrazovku bez potřeby nadměrného pohybu hlavy. Když to tak není, může to vést k bolestem krční páteře. Správná pozice čoček také hraje roli - měly by být umístěny tak, aby se vaše oči dívaly přímo skrz střed skel (čoček). Ale nebojte, i tohle optometrista vyměří tak, aby vám brýle přesně sedly.

 


Úprava jasu a kontrastu

Pokud pracujete v prostředí s různou mírou osvětlení nebo třeba pozdě večer, je dobré nastavit si jas a konstrast obrazovky PC (ale i mobilu, ostatně některé to dělají automaticky). Jas a konstrast by měly být takové, aby byly pro vás co nejpříjemnější a nejméně namáhavé pro oči. Příliš vysoký jas v temné místnosti vašim očím rozhodně neudělá dobrou službu.


Pravidelné přestávky a cvičení očí

I když jsou kvalitní počítačové brýle důležité, nenahrazují správné pracovní návyky. Je na místě dělat pravidelné přestávky během práce na počítači a zaměřit se i na oční cviky (někdy se jim říká „oční jóga“). Například každých 20 minut si dejte přestávku a podívejte se aspoň na 20 vteřin na objekt vzdálený 20 stop (šest metrů) nebo proveďte cvičení očí, jako je kroužení očima nebo pohled nahoru a dolů. Tyto aktivity pomáhají snižovat namáhání očí.Používání očních kapek

Pokud při práci na počítači často cítíte suchost očí, mohou být oční kapky užitečným doplňkem. Suché oči jsou běžným problémem při dlouhodobém sledování obrazovky a oční kapky mohou pomoci udržovat oči zvlhčené.


Celková péče o oči

Vybírání správných brýlí pro práci na počítači je jen jednou částí aktivit ke zdraví vašich očí. Je také důležité dbát na celkovou péči o oči. Ta zahrnuje dostatečný spánek, vyváženou stravu bohatou na živiny pro oči (jako jsou vitaminy A, C a E, omega-3 mastné kyseliny) a dostatek hydratace. Pravidelné kontroly jsou také důležité pro sledování zdraví vašich očí a zjištění případných změn v potřebných dioptriích.

Více o vitamínech pro oči se dozvíte zde:


Multifokální brýle

Pokud pracujete v kanceláři, kde potřebujete vidět nejen obrazovku počítače, ale také kolegy a dokumenty na stole, může být pro vás vhodné zvážit multifokální brýle. Tyto brýle kombinují různé optické korekce do jednoho skla (vlastně jde o čočku s velkým množstvím ohnisek), což vám umožní jasný a ostrý obraz ve vzdálenostech blízkých, středních i dalekých. Multifokální brýle jsou praktické, protože vám umožňují pohodlně přepínat pohledy mezi obrazovkou, kolegy a dokumenty bez nutnosti stále sundávat a nasazovat brýle. Multifokální brýle jsou skvělou volbou pro ty, kteří potřebují vidět na různé vzdálenosti během své práce v kanceláři. Správné přizpůsobení a adaptace jsou důležité pro zajištění optimálního výkonu a pohodlí.Souhrnem: dobré brýle a správné chování udrží vaše oči zdravé


Při práci na počítači je důležité vybrat si vhodné brýle, které minimalizují únavu očí a chrání je před negativními účinky modrého světla a záření obecně. Stojí za to zvážit multifokály. Choďte pravidelně na měření zraku, abyste měli vždy správnou dioptrickou korekci a další doporučení dle vašich individuálních potřeb. Nezapomínejte také na důležitost pravidelných přestávek při práci, na cvičení očí a případné používání očních kapek.

Garance 100% spokojenosti

Nejdůležitější je pro nás spokojenost našich zákazníků.
Profesionální služby, na které je spolehnutí.

  • 90denní garance měření zraku
  • Doživotní servis
  • Garance 100% spokojenosti s multifokálními brýlemi
Podrobnosti Podrobnosti

[ErrorDialogTitle]

asdfasdfasd

Úspěch

Produkt byl úspěšně přidán do vašeho nákupního košíku